Najskuteczniejsze ćwiczenia na płaski brzuch

Płaski, umięśniony brzuch to ważny element zgrabnej, kobiecej sylwetki. Na szczęście, odchudzanie brzucha nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Oto sprawdzone i najskuteczniejsze metody.

To, jak wygląda nasz brzuch, zależy nie tylko od wagi ciała, ale przede wszystkim od typu sylwetki. Osoby, które mają skłonności do magazynowania tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha, nazywamy umownie jabłkami, gdyż taki kształt przypomina ich figura. O ile słabo zaznaczone wcięcie w talii trudno jest skorygować, zawsze można zadbać o to, by brzuch był płaski. Na szczęście, ten typ figury jest dość rzadki u kobiet. Nasza gospodarka hormonalna sprawia, że tkanka tłuszczowa gromadzi się przede wszystkim na piersiach, pośladkach i udach. To dlatego wiele kobiet, nawet przy kilku nadprogramowych kilogramach cieszy się apetycznym wcięciem w talii. Tak zwana otyłość brzuszna jest natomiast domeną mężczyzn. Jednak bycie kobietą ma też swoje wady – bardzo trudno jest wypracować mocne, wyraźnie zarysowane mięśnie brzucha. Nie jest to jednak niemożliwe.

 odchudzanie

Kwestia budowy
Osoba o figurze jabłka powinna przede wszystkim połączyć trening aerobowy (bieganie, jazda na rowerze), który spala tłuszcz z ćwiczeniami rzeźbiącymi tę partię ciała. Wszelkie brzuszki i skręty, nawet wykonywane w domu przyniosą efekty. Jednak także przy innych typach sylwetki warto zadbać o zgrabny brzuch.

W domu
Ci, którzy nie mają czasu na trening w klubie fitness lub na siłowni, mogą wykonywać ćwiczenia w domu. Można je robić bez żadnego sprzętu, przydatna jest jedynie cienka mata. Najpopularniejsze ćwiczenia to różne odmiany brzuszków. Należy położyć się na podłodze, nogi mieć lekko zgięte w kolanach. Na początek, dla ułatwienia, można unieruchomić stopy, zaczepiając je np. o łóżko lub szafkę.

Brzuch ćwiczymy, unosząc tułów i jednocześnie mocno napinając mięśnie. Ważne, by robić to w prawidłowej pozycji; kręgosłup nie może być nienaturalnie wyprostowany, nie należy też przeciążać odcinka szyjnego. nieprawidłowo wykonywane brzuszki mogą doprowadzić do kontuzji, są też mało skuteczne, bo nie angażują mięśni brzucha. Warto wykonywać je w urozmaicony sposób – skłony w przód, skrętoskłony, skłony do uniesionych nóg. Uzupełnieniem są ćwiczenia dolnych mięśni brzucha. Warto wykonywać tak zwane nożyce poziome, czyli łączyć lekko uniesione nad podłogę nogi.

Osoby, które chcą zintensyfikować trening, mogą skorzystać z różnych akcesoriów. Jest to przede wszystkim taśma elastyczna, można zaopatrzyć się także w ławeczkę skośną oraz obciążenie w postaci hantli. W sklepach ze sprzętem sportowym znajdziemy także urządzenia do ćwiczenia mięśni brzucha, przypominające kołyski.

 proszki na szybkie odchudzanie

Fitness
W klubie fitness warto wybrać zajęcia koncentrujące się na tej części ciała. Najczęściej kryją się one pod nazwą ABT. Jest to skrót od angielskich słów Abdominal, Buttocks, Thighs – brzuch, pośladki, biodra. Trening koncentruje się na rzeźbieniu tych części ciała, które często są dla kobiet problematyczne. są to zajęcia o średniej intensywności i nie wymagają znakomitej kondycji. Nie są nudne, bo instruktorki korzystają z różnorodnego sprzętu: piłek, gum, ciężarków czy stepu. Również same ćwiczenia na piłkach znakomicie odchudzają i kształtują brzuch.

Warto także wybrać się na orientalny taniec brzucha – nie tylko wyrabia tę cześć ciała, ale także uczy akceptacji siebie i wyrabia grację ruchów. Chcąc odchudzić brzuch, nie można także zapominać o innych formach aktywności ruchowej. Wbrew pozorom nawet bieganie czy jazda na rowerze pomagają uzyskać płaski brzuch.