Posiłek okołotreningowy w treningu kulturystycznym

Dieta kulturystów musi opierać się na białkach. Nie oznacza to, że kulturyści powinni uwzględniać w niej tylko i wyłącznie ten makroskładnik, niemniej jednak to właśnie od wyliczenia niezbędnej ilości białka należy rozpocząć komponowanie diety, przy czym dietę należy traktować odrębnie, nie uwzględniając w zapotrzebowaniu białek zjadanych przed i po treningu. Są to tzw. posiłki okołotreningowe. Inaczej mówiąc białka zjadanego tuż przed lub tuż po treningu, nie sumuje się z białkami zjadanymi w ciągu dnia. Ta dodatkowa dawka białek ma służyć li tylko i wyłącznie budowaniu masy mięśniowej – w końcu na tym skupia się trening kulturystyczny.

suplementy

Dieta i posiłek okołotreningowy w kulturystyce mają ogromne znaczenie. Ponieważ wpływają one nie tylko na wydajność organizmu i osiągane przyrosty, ale regulują też gospodarkę hormonami oraz innymi substancjami aktywnymi mającymi niesamowity wpływ na funkcjonowanie organizmu. W przypadku mężczyzn będzie to przede wszystkim testosteron, a u każdego z nas tj. zarówno mężczyzn, jak i kobiet substancjami, które również należy brać pod uwagę, są insulina i kortyzol.

Równowaga insulinowo – testosteronowo – kortyzolowa

W przekonaniu większości osób, choć odrobinę interesujących się kulturystyką i przyrostami mięśni hormonem odpowiedzialnym za anabolizm (pro-anabolikiem) czyli zjawisko budowania nowych mięśni jest insulina. Tak jest w rzeczywistości, ale niewiele tych osób zdaje sobie sprawę z tego, że jeśli insulina zdominuje organizm, może dojść do spadku poziomu testosteronu, a zamiast niego do organizmu zacznie wydzielać się kortyzol – hormon stresu, który jest w stanie zniweczyć wszelkie efekty treningu kulturystycznego.

tribulus terrestris

Posiłek okołotreningowy a suplementy

W praktyce skomponowanie dobrego posiłku okołotreningowego i prawidłowo zbilansowanej diety w przypadku treningu kulturystycznego jest niemal niemożliwe bez wspomagania się suplementami. Dlaczego? Choćby dlatego, że nasze organizmy mają ograniczone możliwości, jeśli chodzi o przetwarzanie tego, co zjemy, nie wspominając już o podstawowym ograniczeniu w postaci pojemności żołądków. Czasami też konieczne jest przyspieszenie regeneracji bądź procesu przyswojenia składników odżywczych i jest to możliwe tylko i wyłącznie z zastosowaniem zdrowej suplementacji, bo wszystkie pokarmy organizm musi w znacznym stopniu przetworzyć.